Bł. Zofia Czeska
(1876-1922)
Patronka matek, wdów, dzieci i wychowawców oraz archidiecezji krakowskiej.
Urodziła się w wielodzietnej rodzinie w Budziszowicach. Wcześnie owdowiała. Jako 18-latka wstąpiła do Arcybractwa Miłosierdzia, założonego przez ks. Piotra Skargę. Dalsze życie poświęciła pomocy osieroconym i pochodzącym z ubogich rodzin dziewczętom. Założyła zgromadzenie prezentek. Pochowana w kościele Mariackim w Krakowie.
Msza Św. zbiorowa w poniższej intencji zostanie odprawiona w Świątyni Opatrzności Bożej 15 maja 2025 r. o godz. 18.00. Przekazane intencje będą złożone przy ołtarzu i przy wystawionych relikwiach bł. Zofii Czeskiej.
Transmisja mszy św. online: https://www.centrumopatrznosci.pl/codzienna-transmisja-mszy/
Intencja za wstawiennictwem bł. Zofii Czeskiej
Bł. Zofio, wdowo pobożna, matko ubogich i chorych, wychowawczyni młodzieży, wyproś nam u Boga mądrość w dokonywaniu wyborów, wskaż drogę modlitwy, uświęcenia i zrozumienia wartości życia każdego człowieka. Wyproś mi łaskę:
Urodziła się w 1584 roku i była córką Mateusza oraz Katarzyny Maciejowskich, którzy należeli do średnio zamożnej szlachty małopolskiej. Posiadali liczne potomstwo: pięciu synów oraz cztery córki. Zofia była ich trzecim dzieckiem. Zgodnie z ówczesnym zwyczajem, w wieku 16 lat, wyszła za mąż za Jana Czeskiego. Małżeństwo trwało tylko 6 lat. W 22. roku życia została bezdzietną wdową. Pomimo urody i zamożności nie wyszła ponownie za mąż. Dalsze życie poświęciła pełnieniu dzieł miłosierdzia. Przez 48 lat była czynnym członkiem Arcybractwa Miłosierdzia ks. Piotra Skargi. Szczególną uwagę zwróciła na dziewczęta osierocone i z ubogich rodzin, które nie posiadały żadnych perspektyw życiowych. Z własnych funduszy zorganizowała dla nich w swoim domu, przy ulicy Szpitalnej 18 w Krakowie, instytut wychowawczy pod nazwą “Dom Panieński Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny”. Instytut od samego początku podporządkowany był władzom kościelnym. 31 maja 1627 r. zatwierdził go wraz z jego statutami biskup krakowski Marcin Szyszkowski, a 24 maja 1633 r. potwierdził w imieniu Stolicy Apostolskiej nuncjusz Apostolski Honorat Visconti. Instytut Zofii Czeskiej był otoczony życzliwością i poparciem społeczeństwa dzięki wytrwałej pracy Założycielki i widocznym osiągnięciom wychowawczym. Jej wychowanki prezentowały wysoki poziom wykształcenia i były poszukiwanymi nauczycielkami, guwernantkami i osobami umiejącymi zadbać o swoją przyszłość. Jej działalność w tej dziedzinie, choć w skromniejszym zakresie, porównywana jest do poczynań wielkich reformatorów i obrońców katolicyzmu w XVI i XVII w. Opieką i wychowaniem dziewcząt zajęła się w sposób nietypowy, rozciągając je nawet na dziewczęta z uboższych warstw społecznych. Dzieci szlachty, mieszczan i sieroty uczyły się razem, co było w tamtym czasie niemałym precedensem. Błogosławiona Matka Zofia, jako XVII-wieczny pedagog, postanowiła dać dziecku już od najmłodszych lat najlepsze wychowanie i wykształcenie oraz przygotować młodą dziewczynę do dorosłego życia, a w ten sposób zapewnić jej godną i szczęśliwą przyszłość, zarówno w życiu doczesnym, jak i wiecznym. Chciała uchronić ją przed głodem i pójściem na ulicę. Pracy wychowawczej poświęciła całe swoje życie. Przez 28 lat pełniła w Instytucie posługę przełożonej, wychowawczyni i nauczycielki. Chcąc zapewnić trwałość swemu dziełu, Zofia założyła nowe zgromadzenie zakonne: Sióstr Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny (prezentki). Matka Zofia Czeska zmarła w opinii świętości 1 kwietnia 1650 roku i została pochowana w kościele Mariackim w Krakowie. Obecnie jej relikwie spoczywają w kościele św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, przy klasztorze sióstr prezentek. Została beatyfikowana 9 czerwca 2013 roku w Krakowie – Łagiewnikach przez kard. Angelo Amato. Relikwie bł. Zofii Czeskiej zostały wprowadzone do Świątyni Opatrzności Bożej 11 czerwca 2023 roku.