Św. Rafał Kalinowski
(1835-1907)
Patron inżynierów, żołnierzy, oficerów, emigrantów, kolejarzy, Sybiraków, spraw beznadziejnych i diecezji sosnowieckiej.
Odnowiciel zakonu karmelitańskiego, inżynier, oficer armii carskiej, nauczyciel, wychowawca. Urodził się w Wilnie. Jako powstaniec styczniowy zesłany na 10 lat na Syberię. Po nawróceniu wstąpił do karmelitów bosych i pełnił funkcję przeora w Czernej i Wadowicach. Gorliwy duszpasterz i spowiednik.
Msza św. zbiorowa w poniższej intencji zostanie odprawiona w Świątyni Opatrzności Bożej 20 listopada 2024 r. o godz. 18.00. Przekazane intencje będą złożone przy ołtarzu i przy wystawionych relikwiach św. Rafała Kalinowskiego.
Transmisja mszy św. online: https://www.centrumopatrznosci.pl/codzienna-transmisja-mszy/
Intencja za wstawiennictwem św. Rafała Kalinowskiego
Św. Rafale, męczenniku konfesjonału i wzorze zawierzenia Opatrzności Bożej, ucz nas wierności Bożym przykazaniom i wierności Ewangelii. Ty, który przypominasz, że będziemy sądzeni z miłości, bądź przykładem ufnej i wytrwałej modlitwy, szczególnie w sprawach trudnych. Wyproś mi łaskę:
Józef Kalinowski urodził się 1 września 1835 roku w Wilnie. Ukończył Mikołajewską Szkołę Inżynierii Wojskowej w Petersburgu, gdzie uzyskał tytuł inżyniera. Mimo, że był przeciwnikiem wybuchu Powstania Styczniowego, wystąpił z rosyjskiego wojska i objął stanowisko ministra wojny na terenie Litwy. Aresztowany przez władze carskie, został skazany na śmierć. Wyrok zamieniono później na katorgę na Syberii. Tam przeżył nawrócenie i resztę życia poświęcił Bogu. Po uwolnieniu z zesłania był wychowawcą Augusta Czartoryskiego (beatyfikowanego przez św. Jana Pawła II w 2003 r.). Mając 42 lata, wstąpił do zakonu karmelitów bosych, przyjmując imię zakonne brat Rafał od św. Józefa. W roku 1882 otrzymał święcenia kapłańskie. Rozpoczął prace nad odbudową klasztoru w Czernej i został jego wieloletnim przeorem. Założył klasztor w Wadowicach i również był jego przeorem. Wiele godzin codziennie spędzał w konfesjonale. Przeżyty w młodości kryzys wiary pozwalał mu na lepsze zrozumienie grzeszników i doprowadzenie ich do ponownej łączności z Bogiem. Zawsze skupiony, zjednoczony ze Stwórcą, był człowiekiem modlitwy, posłusznym regułom zakonnym, gotowym do wyrzeczeń, postów i umartwień. Zmarł w opinii świętości 15 listopada 1907 roku w Wadowicach. Beatyfikowany 22 czerwca 1983 roku, kanonizowany 17 listopada 1991 roku przez św. Jana Pawła II. Św. Rafał Kalinowski jest patronem oficerów i żołnierzy, a także orędownikiem w sprawach trudnych. Jego wspomnienie liturgiczne obchodzimy 20 listopada.
Relikwie świętego Rafała Kalinowskiego zostały wprowadzone do Świątyni Opatrzności Bożej podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości, 11 listopada 2022 roku.