Św. Urszula Ledóchowska
(1865-1939)
Patronka nauczycieli i wychowawców, emigrantów, wielu instytucji, szkół i przedszkoli, patronka Pniew, Sieradza i archidiecezji poznańskiej.
Założycielka Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Urodziła się w Loosdorfie w Austrii w rodzinie szlacheckiej. Całe swoje życie poświęciła wychowaniu dziewcząt i kobiet w duchu chrześcijańskim i patriotycznym.
Msza św. zbiorowa w poniższej intencji zostanie odprawiona w Świątyni Opatrzności Bożej 29 maja 2025 r. o godz. 18.00. Przekazane intencje będą złożone przy ołtarzu i przy wystawionych relikwiach św. Urszuli Ledóchowskiej.
Transmisja mszy św. online: https://www.centrumopatrznosci.pl/codzienna-transmisja-mszy/
Intencja za wstawiennictwem św. Urszuli Ledóchowskiej
Święta Urszulo, która umiałaś uświęcać szarą codzienność, gorliwa apostołko dobroci i radości, naucz nas odczytywać znaki Opatrzności Bożej i odpowiadać na nie żywą wiarą i czynem miłości. Wyproś mi łaskę:
Julia Ledóchowska urodziła się 17 kwietnia 1865 r. w Austrii. Mając 18 lat, zamieszkała z rodziną w Lipnicy Murowanej k. Bochni. W 1886 r. wstąpiła do klasztoru urszulanek w Krakowie. Tam otrzymała imię zakonne Urszula. Zajęła się przede wszystkim pracą pedagogiczną. W 1907 r. wraz z dwiema siostrami wyjechała do Petersburga, aby objąć kierownictwo internatu dla dziewcząt w parafii św. Katarzyny na Newskim Prospekcie. W 1910 r. nad Zatoką Fińską założyła dom dla wspólnoty oraz gimnazjum z internatem dla dziewcząt. W 1914 r. została wydalona z Rosji. Lata 1914–1920 przeżyła na emigracji w Skandynawii: w Sztokholmie, następnie w Danii. Zorganizowała szkołę dla skandynawskich dziewcząt, potem m.in. ochronkę dla sierot po polskich emigrantach. We współpracy z założonym przez Henryka Sienkiewicza Głównym Komitetem Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce prowadziła szeroko zakrojoną akcję odczytową, promując w Skandynawii prawo Polski do powrotu na mapę Europy, za co dziś nazywana bywa matką polskiej niepodległości. W 1920 r. petersburska wspólnota urszulanek wróciła do wolnej Polski, osiedliła się w Pniewach koło Poznania i przekształciła się w Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Święta Urszula zmarła w Rzymie 29 maja 1939 roku.
Jan Paweł II beatyfikował ją w 1983 r. w Poznaniu i kanonizował 18 maja 2003 r. w Rzymie. Jest patronką nauczycieli i wychowawców, polskich emigrantów i ludzi życzliwych. Relikwie św. Urszuli Ledóchowskiej zostały wprowadzone do Świątyni Opatrzności Bożej 14 października 2015 roku.