Św. Zygmunt Szczęsny Feliński
(1822-1895)
Patron kapłanów, wychowawców i Sybiraków.
Urodził się w Wojutynie na Wołyniu. Prowadził szeroką działalność apostolską i dobroczynną. Założyciel Franciszkanek Rodziny Maryi, którym zlecił opiekę nad dziećmi oraz ludźmi chorymi i starymi. Jako metropolita warszawski troszczył się o formację duchowieństwa i kult Eucharystii. Car zesłał go na 20 lat do Jarosławia nad Wołgą. Zmarł w Krakowie.
Msza św. zbiorowa w poniższej intencji zostanie odprawiona w Świątyni Opatrzności Bożej 17 września 2024 r. o godz. 18.00. Przekazane intencje będą złożone przy ołtarzu i przy wystawionych relikwiach św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.
Transmisja mszy św. online: https://www.centrumopatrznosci.pl/codzienna-transmisja-mszy/
Intencja za wstawiennictwem św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego
Św. Zygmuncie, mężu wielkiej pokory, bezgranicznie ufający Opatrzności Bożej, niosący w życie pokój, sprawiedliwość i pojednanie, wyjednaj nam łaskę miłości naszych nieprzyjaciół, uproś łaskę wolności od nałogów i naucz iść za Chrystusem drogą krzyża. Wyproś mi łaskę:
Św. Zygmunt Szczęsny Feliński urodził w 1822 r. w Wojutynie na Wołyniu. Od najmłodszych lat odznaczał się głęboką pobożnością. W roku 1833 zmarł jego ojciec, a 5 lat później jego matka została aresztowana za działalność patriotyczną i zesłana na Syberię. Zygmunt Szczęsny Feliński studiował matematykę w Moskwie, historię Polski podczas spotkań tajnych kółek studenckich, a nauki humanistyczne – w Paryżu. W 1851 r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Żytomierzu. W 1855 r. w Petersburgu został wyświęcony na kapłana. Natchniony duchem miłosierdzia założył schronisko dla sierot iubogich, a w 1857 r. zgromadzenie zakonne pod nazwą Rodzina Maryi. 6 stycznia 1862 r. został mianowany arcybiskupem warszawskim. Po upadku powstania styczniowego otwarcie wystąpił w obronie prześladowanych. Za swoją działalność duszpasterską został zesłany w głąb Rosji. Po powrocie z 20-letniego wygnania arcybiskup Feliński zamieszkał w Galicji. Tam powierzył Zgromadzeniu Sióstr Rodziny Maryi organizowanie szkół dla wiejskich dzieci. Zmarł 17 września 1895 roku. W 1920 r. jego doczesne szczątki przewieziono do Warszawy i złożono w katedrze św. Jana, gdzie obecnie znajdują się jego relikwie. 18 sierpnia 2002 r. w Krakowie papież Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym, a Benedykt XVI kanonizował w Rzymie 11 października 2009 roku. Św. Zygmunt żył w trudnym okresie historii narodu i konsekwentnie bronił jego praw. Każdy może znaleźć w nim wzór postępowania godnego chrześcijanina. Relikwie św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego zostały wprowadzone do Świątyni Opatrzności Bożej 17 września 2015 roku.